Contents - Index


Tunniste - yleiskuvaus

 

Kääntänyt Esa Lahtomaa 2016/2017/2018

Tarkistamaton versio!

 

Tunnisteet ovat keino luoda ryhmiä henkilöistä, joilla on jonkinlainen yhteinen nimittäjä.  Näitä ovat muun muassa avainsanat tai mielenkiinnon kohteet.  Mikäli olet käyttänyt Twitteriä, niin olet tutustunut tunnisteiden käyttöön yleisten asioiden keskusteluiden toisiinsa sitomisessa.  Legacyssa voit luoda ja liittää niin monta tunnistetta kuin haluat ja liittää niitä keneen tahansa henkilöön.  Niitä voidaan käyttää henkilöryhmien perustamiseen yhteisen tunnisteen avulla.  

 

Esimerkiksi, luot tunnisteen sukukokoukselle ja liität sen kaikkiin niihin henkilöihin, jotka haluat kutsua seuraavaan tapaamiseen.  Esimerkiksi TutkimussuvustaTalo2018 kaikille niille henkilöille suvussasi, joille haluat tehdä tutkimustyötä, kun menet käymään esimerkiksi maakuntaarkistoon.  Tunnisteita voidaan käyttää, kun tulostetaan raportteja tai kuvia tai vietäessä tietoja GEDCOM tiedostoon. 

 

Legacyssa on aina yhdeksän säännöllistä merkkinumeroa, joita voidaan käyttää kohderyhmien perustamiseen.  Tunnisteet ovat laajennus tähän merkintäpiirteeseen.  Nyt voit luoda niin monta kuin ikinä haluat ja jokainen niistä on nimetty selvästi ja näin ymmärrettävässä muodossa.

 

9-1043 : 51204 / E Lahtomaa