Contents - Index - Previous - Next
Yhdistely - yhdistelyn lisävalinnat
Kääntänyt Esa Lahtomaa 2016/2017/2018
Tarkistamaton versio!

Nämä vaihtoehtoiset yhdistelyvalinnat ovat käytettävissä klikkaamalla Valinnat Yhdistely - yhdistämisvalinnat näytöllä.
Yhdistämisvalinta näyttöön päästään klikkaamalla Yhdistä kaksoiskappaleet painiketta Työkalupalkki - työkalut välilehdeltä Työkalupalkki työkalupalkista ja sitten valitsemalla Etsi kaksoiskappaleita.
Sisällytä vain henkilöt, jotka ovat mukana hakutuloksissa
Normaalisti, Legacy tarkistaa kaikki henkilöt koko sukutiedostosta etsiessään kaksoiskappaleita. Mikäli haluat kuitenkin kaventaa etsintää, voit rajoittaa sitä koskemaan vain henkilöitä tämänhetkisissä hakutuloksissa. Esimerkiksi, mikäli olet juuri tehnyt haun kaikista henkilöistä, joidenka sukunimi on Jaakkola, Legacy tarkistaa vain tästä osajoukosta etsiessään kaksoiskappaleita. Tässä toinen esimerkki: nimiluettelossa, merkitse kaikki tietyn henkilön Esipolvet merkillä #3. Klikkaa valinnat ja sitten valitse näytä kaikki merkityt/merkki #3 henkilöt sisällyttäen vain nuo merkityt Esipolvet luettelosta. Voit nyt rajoittaa kaksoiskappalehakua näihin tietoihin luettelossa.
Jätä pois henkilöt
Mikäli kaksi henkilöä, jotka muuten arvioitaisiin kaksoiskappaleiksi, ovat molemmat merkitty tietyllä merkkinumerolla, Legacy ei näytä niitä tämän valinnan ollessa valittuna. Tämä antaa sinun manuaalisesti poissulkea tietyt henkilöt yhdistelyprosessista.
Merkitse kaksoiskappaleet
Valitse tämä vaihtoehto merkitäksesi henkilöitä, kun heitä yhdistellään. Tämä merkitsee vain henkilöt, jotka jäävät jäljelle yhdistelyn jälkeen. Voit valita merkin numeron. Voit myös valita kaikkien olemassa olevien merkkien numeroiden tyhjentämisen ennen kuin yhdistelyprosessi alkaa (merkit tyhjennetään, kun klikkaat Jatka). Tämä mahdollistaa sitten myöhemmin näyttämään hakuluettelon kaikista yhdistellyistä henkilöistä näyttämällä vain ne henkilöt, jotka ovat merkitty tuolla numerolla.
Automaattinen yhdistely
Mikäli ei ole syntymäpäivämäärää, käytä kastepäivämäärää päättäessäsi, mikäli kaksi tietuetta ovat samoja ja pitäisi yhdistellä automaattisesti. Normaalisti, mikäli ei ole syntymäpäivämäärää, niin kaksi muuten identtistä tietueita, ei automaattisesti yhdistellä.
Normaalisti, molemmissa tietueissa täytyy olla riittävät tiedot ja samat tiedot vastaavissa kentissä ollakseen kelvollisia automaattiselle yhdistelylle (AutoMerging) (jossa Legacyllä on tarpeeksi tietoa päättääkseen, että kaksi henkilöä ovat sama henkilö ja automaattisesti yhdistää heidät). Valitsemalla tämän muokkaa sääntöjä siten, että, mikäli on tietoa olemassa toisessa, mutta toisessa vastaavassa kentässä on tyhjää, tieto kopioidaan vasemmalta puolelta ja yhdistely tapahtuu ikään kuin molemmilla puolilla oli samat tiedot. Mikäli kahdella tietueella on erilaiset tiedot samassa kentässä, automaattista yhdistelyä ei suoriteta ja kaksi tietuetta esitetään näytöllä.
9-0068 / E Lahtomaa