Tunniste - näkymä
Kääntänyt Esa Lahtomaa 2016/2017/2018
Tarkistamaton versio!
Tunniste näyttö näyttää kaikki tunnisteet, mitkä on määritelty ja ilmaisee tarkistusmerkillä, mitkä tunnisteet ovat liitetty henkilöön. (Katso Tunniste - yleiskuvaus lisätietoja.)

Tunniste - yleiskuvaus näyttöön päästään klikkaamalla
painiketta joko työkaluissa Mies tai Vaimo laatikon alapuolella Perhenäkymässä tai työkalupalkissa Henkilötieto näkymässä.
Tunnisteen liittäminen henkilöön
Valitaksesi tunnisteen luettelosta nykyiselle henkilölle, klikkaa halutun tunnisteen valintaruutua. Valintamerkki ilmestyy.
Tunnisteen irrottaminen
Irrottaaksesi valitun tunnisteen, klikkaa valintamerkkilaatikkoa ja valintamerkki poistuu.
Uusien tunnisteiden lisääminen
Voit lisätä uusia tunnisteita. Tunniste koostuu nimestä ja vapaaehtoisesta kuvauksesta. Lisätäksesi uuden tunnisteen, klikkaa Lisää... painiketta. Tämä avaa Tunniste - lisäys näytön, missä voit lisätä tunnisteen ja kuvauksen. Tietojen syöttämisen jälkeen uusi tunniste lisätään luetteloon.
Tunnisteen muokkaaminen
Muokataksesi nimeä tai kuvausta olemassa olevalle tunnisteelle, korosta haluttu tunniste klikkaamalla sitä ja sitten klikkaa Muokkaa... painiketta. Muokkaa tunnistetta näyttö avautuu ja voit tehdä muutokset.
Tunnisteen poistaminen
Poistaaksesi tunnisteen luettelosta, korosta sitä ja klikkaa Poista painiketta. Vahvistusnäyttö ilmestyy ja pyytää sinua vahvistamaan tunnisteen poiston. Mikäli tunniste on käytössä jollain toisella henkilöllä, Legacy ilmaisee, että montako henkilöä käyttää tätä tunnistetta. Mikäli poistat tunnisteen, niin se poistetaan myös kaikilta niiltä henkilöiltä, jotka käyttävät sitä.
Zoomaa luetteloa
Voit valita tunnisteluettelossa käytetyn fonttikoon.
Tallenna muutokset
Tallentaaksesi tehdyt muutokset tai pelkästään sulkeaksesi ikkunan, klikkaa Tallenna painiketta.
9-1053 : 51019 / E Lahtomaa